אתר ללימוד כימיה לבגרות

פרטי התקשרות
muchanim100@gmail.com
טלפון: 052-8747201

מצבי צבירה

מהו מצב צבירה של חומר?

מצב הצבירה של חומר הוא תכונה של החומר המתבטאת בהתנהגות שלו כאשר מניחים אותו בכלי ובודקים את צורתו ואת נפחו בתנאים מסוימים של טמפרטורה ולחץ.

חומר במצב גז, תופס את נפח וצורת הכלי בעוד שנוזל לא משנה את נפחו אך כן את צורתו. חומר במצב מוצק לא משנה את הנפח או את הצורה שלו כאשר מניחים אותו בכלי.
בטבלת מצד שמאל יש סיכום של תכונות אלו.

תנפח וצורה לפי מצב הצבירה
סרטון הסבר על מעברים בין מצבי צבירה של חומר

לסרטון המלא נא להירשם לאחד הקורסים בקישור הבא: אפשרויות מנוי

מהם מעברים בין מצבי צבירה? מהן נקודת רתיחה ונקודת התכה של חומר?

מצב הצבירה של חומר תלוי בתנאי לחץ וטמפרטורה. לדוגמה, מים בלחץ אטמוספרי ובטמפרטורת החדר ( 25°C ) הם במצב נוזל. כאשר מחממים את המים בכלי פתוח לאוויר (לחץ אטמוספרי), טמפרטורת המים עולה עד לערך בו נראה בועות עולות מתוך נפח המים אל פני השטח.
תופעה זו נקראת רתיחה  והיא מעבר ממצב נוזל למצב גז.
בלחץ אטמוספרי, טמפרטורה זו, עבוד המים, היא 100°C ונקראת טמפרטורת רתיחה או נקודת רתיחה של המים. מסומנת באותיות (Tb (boiling.

מצד שני, אם נקרר את המים בשלב מסוים נראה היווצרות של מוצק (קרח). תהליך זה נקרא התמצקות והוא מעבר ממצב נוזל למוצק. עבור המים בלחץ אטמוספרי תהליך זה מתרחש ב- 0°C. טמפרטורה זו נקראת טמפרטורת התמצקות או נקודת התמצקות. המעבר ההפוך (ממוצק לנוזל) נקרא התכה, וטמפרטורת המעבר נקראת נקודת ההתכה של החומר: melting) Tm).

בסרטון מצד שמאל יש הסבר על נקודת רתיחה והתכה של חומר ודוגמה של פתרון תרגיל על מצב צבירה. ניתן להפעיל את הקול ולשמוע או להשתיק.

מעברים בין מצבי צבירה
סרטון הסבר על נקודת רתיחה והתכה של חומר

לבחן המלא נא להירשם לאחד הקורסים בקישור הבא: אפשרויות מנוי

תרגול