מצבי צבירה

מצבי צבירה

מצב הצבירה של חומר הוא תכונה של החומר המתבטאת בהתנהגות שלו כאשר מניחים אותו בכלי ובודקים את צורתו ואת נפחו בתנאים מסוימים של טמפרטורה ולחץ.

 

חומר במצב גז, תופס את נפח וצורת הכלי בעוד שנוזל לא משנה את נפחו אך כן את צורתו. חומר במצב מוצק לא משנה את הנפח או את הצורה שלו כאשר מניחים אותו בכלי.
להלן טבלת סיכום תכונות אלו.

תכונות צורה ונפח של מצבי צבירה
מעברים בין מצבי צבירה

מצב הצבירה של חומר תלוי בתנאי לחץ וטמפרטורה. לדוגמה, מים בלחץ אטמוספרי ובטמפרטורת החדר (25°C) הם במצב נוזל. כאשר מחממים את המים בכלי פתוח לאוויר (לחץ אטמוספרי), המים יגיעו לטמפרטורת הרתיחה (Tb) ונראה בועות עולות מתוך נפח המים אל פני השטח.

תופעה זו נקראת רתיחה  והיא מעבר ממצב נוזל למצב גז. בלחץ אטמוספרי ובגובה פני הים, טמפרטורה זו, עבוד המים, היא 100°C. מצד שני, אם נקרר את המים בשלב מסוים נראה היווצרות של מוצק (קרח). תהליך זה נקרא התמצקות והוא מעבר ממצב נוזל למוצק. עבור המים בלחץ אטמוספרי תהליך זה מתרחש ב-0°C. טמפרטורה זו נקראת טמפרטורת התמצקות או נקודת התמצקות. המעבר ההפוך (ממוצק לנוזל) נקרא התכה, וטמפרטורת המעבר נקראת נקודת ההתכה של החומר (Tm).

רוב החומרים בטבע יכולים לעבור ממוצק לנוזל ומנוזל לגז בלחץ אטמוספרי על ידי חימום ולכן יש להם שתי ערכי טמפרטורה האופייניים: נקודת ההתכה (Tm) ונקודת הרתיחה (Tb) של אותו חומר.

באיור הבא ניתן לראות את שלושת מצבי צבירה מעל ציר המסמל טמפרטורה עולה, שני ערכי טמפרטורה (Tm ו- Tb) ושמות המעברים בין מצבי הצבירה.

תרגול
תרגול מעבר בין מצבי צבירה

כתוב את הכותרת כאן

השארת תגובה